Legenda secretă din spatele zodiei tale

♈ BERBEC
Se spune că sufletele Berbecilor au trăit o viață anterioară în care au murit cu ceva neterminat. O misiune, o promisiune, o luptă abandonată. S-au reîntors cu amintirea acelei nefinalizări încrustată adânc — și de aceea pornesc în orice cu o forță pe care nici ei nu și-o explică. Nu e ambiție. E o datorie veche pe care o simt în sânge, fără să știe față de cine.
♉ TAUR
Există o legendă veche care spune că sufletul Taurului a refuzat nemurirea. I s-a oferit odată — și a ales în schimb să simtă pământul, mirosul ploii, căldura unei mese cu oameni dragi. A ales viața reală în locul celei eterne. Prețul a fost acesta: va găsi frumusețe în lucruri simple toată viața, dar va simți mereu că îi lipsește ceva ce nu poate numi. Nu e nemulțumire. E urma alegerii pe care a făcut-o demult.

 

♊ GEMENI
Se spune că Gemenii sunt singurii oameni care s-au născut cu două suflete. Unul liniștit, care vrea profunzime și stabilitate. Unul neliniștit, care vrea mișcare și libertate. Cele două n-au ajuns niciodată la un acord — și de aceea Gemenii par uneori că sunt două persoane diferite. Nu e instabilitate de caracter. E o bătălie internă veche, pe care o duc în fiecare zi fără să o fi ales ei.
♋ RAC
Vechile tradiții spuneau că Racii se nasc cu amintiri care nu le aparțin — dureri, iubiri și pierderi din vieți pe care nu le-au trăit. De aceea simt atât de adânc și înțeleg oamenii fără să aibă nevoie de explicații. Și de aceea plâng uneori fără un motiv clar — pentru că jelesc ceva ce s-a pierdut cu mult înainte ca ei să se nască. Nu sunt slabi. Poartă mai mult decât le-a fost dat lor.
♌ LEU
Se credea că sufletele Leilor sunt rămășițe dintr-o stea care a explodat demult. Lumina aceea a rămas în ei — și de aceea atrag atenția fără să încerce, și de aceea simt nevoia să fie văzuți. Nu e vanitate. O stea care nu e privită de nimeni nu știe că există. Leii au nevoie de confirmare nu din lăcomie, ci pentru că undeva adânc simt că fără ea dispar cu adevărat.
♍ FECIOARĂ
Se spune că Fecioarele au văzut, într-o existență anterioară, cum arată haosul total. Au trăit prăbușirea a ceva ce părea sigur — și nu au uitat. De atunci ordonează, verifică și construiesc sisteme ca să nu mai lase loc dezastrului să intre. Nu sunt perfecționiste din fire. Sunt oameni care au învățat pe propria piele că dacă nu ții lucrurile în ordine, se destramă. Și nu vor să mai treacă prin asta.
♎ BALANȚĂ
O veche credință spune că sufletele Balanțelor au existat înainte de crearea lumii și au văzut cum haosul devine ordine. Au înțeles atunci că niciun adevăr nu e complet și că orice decizie lasă ceva în urmă. De aceea le vine atât de greu să aleagă — nu pentru că sunt indecise, ci pentru că văd cu claritate ce se pierde indiferent ce drum apuci. E o povară pe care puțini o înțeleg.
♏ SCORPION
Se spune că Scorpionul este singurul semn care a coborât vreodată în cele mai întunecate locuri ale existenței — și s-a întors. Nu la fel ca înainte, ci transformat. De aceea înțeleg durerea fără explicații și văd prin oameni mai repede decât ar trebui. Nu e manipulare și nu e răutate. E cunoașterea câștigată din locuri unde puțini ajung și aproape nimeni nu iese întreg.
♐ SĂGETĂTOR
O tradiție veche spune că Săgetătorii au refuzat, înainte să se nască, să primească răspunsurile. Au simțit că a ști tot înseamnă sfârșitul curiozității — și curiozitatea era singurul lucru pe care nu erau dispuși să îl sacrifice. De aceea aleargă mereu după ceva mai departe, mai nou, mai necunoscut. Nu fug de responsabilitate. Caută ceva ce nu pot numi, dar știu că există undeva înainte.
♑ CAPRICORN
Se spune că zeii l-au creat pe Capricorn după ce au realizat că lumea are nevoie de cineva care să ducă pe umeri ce ceilalți nu pot. I-au dat răbdare, putere și simțul datoriei. Dar i-au dat și ceva ce nu i-au spus că e un preț: simțul acut al timpului care trece. Capricornii simt fiecare an neîmplinit mai greu decât oricine. Nu sunt reci — sunt obosiți. Duc de mult o greutate pe care n-au cerut-o nimănui.
♒ VĂRSĂTOR
Există o credință veche că Vărsătorii sunt suflete care au trăit deja în viitor și s-au întors. Nu le e dor de trecut pentru că trecutul nu e al lor. Simt nedreptatea aproape fizic și vor să schimbe lucruri pe care alții nici nu le văd ca probleme. Trăiesc cu sentimentul că au venit prea devreme — că lumea din jurul lor nu e încă pregătită pentru ce au ei de spus. Și de cele mai multe ori au dreptate.
♓ PEȘTI
Se spune că Peștii sunt singurul semn care nu a uitat complet de unde vin sufletele înainte de viață. Toți ceilalți s-au trezit la naștere fără nicio amintire. Peștii au păstrat un ecou — o melancolie fără sursă, o sensibilitate față de frumusețe pe care nu o pot explica. De aceea creează, de aceea visează, de aceea se pierd uneori în lumi interioare. Nu sunt pierduți. Știu ceva ce restul au uitat — și încearcă să și-l amintească toată viața.

Lasă un comentariu