1. Cei mai slabi sunt cei răi – fac rău pentru că nu știu să se confrunte cu ei înșiși.
2. Cei mai nefericiți sunt cei invidioși – viața lor este o comparație eternă cu ceilalți.
3. Cei mai meschini sunt cei mândri – încearcă să se simtă mari doar micșorându-i pe alții.
4. Cei mai stupizi sunt cei vorbăreți – vorbesc mereu, dar nu spun niciodată nimic.
5. Cei mai patetici sunt ipocriții – predică ceea ce nu au niciodată curajul să trăiască.
6. Cei mai puternici sunt cei calmi – pentru că bunătatea cere un curaj pe care furia nu-l va avea niciodată.
7. Cei mai inteligenți sunt cei tăcuți – observă, înțeleg și apoi acționează.
8. Cei mai bogați sunt cei simpli – pentru că au ceea ce banii nu pot cumpăra.
9. Cei mai fericiți sunt cei umili – nu au nevoie să apară pentru a se simți vii.
10. Cei mai înțelepți sunt cei liniștiți – cine a găsit pacea interioară nu mai are nevoie să strige.
11. Cei mai goi sunt cei aroganți – Zgomotul pe care îl fac este doar un ecou al nimicului.
12. Cei mai adevărați sunt cei singuratici – pentru că nu au nevoie de măști ca să fie ei înșiși.