Iată ce să îi ceri lui Dumnezeu în fiecare dimineaţă. Părintele Vasile Ioana, sfaturi pentru o zi luminată cu miracole divine

Părintele Vasile Ioana spune că cea mai mare minune este faptul că Dumnezeu nu ne-a lăsat singuri, ci este prezent permanent în viața noastră.
El a dezvăluit că în fiecare dimineață, înainte de orice, stă câteva clipe pe marginea patului și spune: „Slavă Ție, Doamne. Sărut mâna, Tată. Ajută-mă să am o zi binecuvântată”.
Părintele explică faptul că legătura cu Dumnezeu nu se face prin logică, ci prin simțire și liniște interioară. De aceea, recomandă ca în fiecare zi să citim măcar puțin din Biblie și să rostim o rugăciune, pentru că astfel ne conectăm cu Dumnezeu și primim pace sufletească.
El spune că atunci când omul începe ziua cu Dumnezeu, devine mai puternic, mai liniștit și mai greu de influențat de rău, anxietate sau frică. Chiar și în timpul zilei, câteva secunde de rugăciune pot schimba starea unui om: „Doamne, luminează-mă și ajută-mă”.
„Nu ar trebui să treacă nicio zi fără să ne întâlnim cu Dumnezeu”, spune părintele Vasile Ioana, pentru că adevărata liniște vine din această legătură sufletească și din încrederea că nu suntem singuri.

Lasă un comentariu